Szívkoszorúér betegség (coronaria sclerosis)
A fejlett társadalmakban a szívkoszorúér-betegség az egyik fő felelőse a középkorúaknál bekövetkezett haláloknak. A kondíció kialakulása mögött elősorban az egészségtelen életmód áll. A coronaria sclerosis közvetlen kiváltó oka ugyanis az érelmeszesedés (ateroszklerózis), amely alatt a szívben található ütőerek falán létrejövő zsír- és koleszterinlerakódást értjük, ami érszűkületet, illetve érelzáródást okoz.
A szívkoszorúér betegség tünetei
A szűkült ér miatt a szívbe nem érkezik elég oxigén, viszont ez a kondíció gyakran nem is produkál észrevehető tüneteket. Sokszor azonban mellkasi fájdalom (angina pectoris) jelentkezik – ez a szívkoszorúér betegség legjellemzőbb tünete –, és nem ritka az sem, hogy szívinfarktus az első komolyabb szimptóma. Előfordulhat arrhythmia, szívelégtelenség és hirtelen szívhalál is. A koszorúér betegségben szenvedők halálának gyakori oka a verőereken létrejövő felrakódások (plakkok) megrepedése, amely vérrög-képződéshez, ennek következményeképp pedig szívinfarktushoz vezet.
A szívkoszorúér betegség rizikófaktorai
Mivel viszonylag gyakran, mintegy 20%-ban a kondíció első tünete a hirtelen szívhalál, kiemelt fontosságú minden, rizikócsoportba tartozó de tünetmentes páciens szűrése. A koszorúér-betegség rizikófaktorai között a genetikai tényezőket is említenünk kell, emellett azonban csupa, megfelelő életvitellel kizárható vagy kontrollálható faktorok sorakoznak. Ilyenek a magas koleszterinszint, magas vérnyomás, túlsúly, mozgásszegény életmód, dohányzás, illetve olyan betegségek, mint a köszvény vagy a diabetes, valamint közvetett módon a stressz is szerepet játszhat a kóros elváltozás létrejöttében.
Könnyen belátható tehát, hogy a szívkoszorúér betegségnek gyakran elejét lehetne venni megfelelő, egészséges életvitellel. Ez Nyugat-Európában úgy tűnik, sikerül is, hiszen csökkenő tendencia figyelhető meg az utóbbi években a koszorúér betegség következtében történő elhalálozások számában. Kelet- és Közép-Európában viszont sajnos még nem sikerült elérni ezt a pontot, errefelé egyelőre tovább növekszik a kondíció okozta elhalálozások száma.
A koszorúér-betegség kezelése
A diagnózis felállítása után a cél a koszorúér-lerakódások növekedésének megállítása, illetve a kialakult érelmeszesedés rosszabbodásának meggátlása. Ez történhet gyógyszeres kezeléssel, de súlyosabb esetben szívkatéteres beavatkozás is szóba jöhet, vagy ha nincs más megoldás, bypass-műtétre kerül sor. Utóbbi eljárás során áthidalást készítenek, hogy a szív vérellátását a szűkületet megkerülve lehessen biztosítani.
Mivel ez az operáció a páciens számára rendkívül megterhelő, csak akkor végzik el, ha katéteres úton semmiképp nem orvosolható a probléma. Az ilyen súlyos elfajulás elkerülése érdekében kulcsfontosságú a szívkoszorúér betegség megelőzése megfelelő életvitellel, illetve a kondíció korai stádiumban történő kiszűrése.