Ortopédia
Az ortopédia az öröklött- és szerzett mozgásszervi betegségek gyógyításával foglalkozó szakterület. A gyógyításhoz mind konzervatív- tehát nem műtéti-, és műtéti eljárásokat is alkalmaz. A mozgató szervrendszer testünk legnagyobb szervrendszere, melynek olajozott működése elengedhetetlen ahhoz, hogy helyt álljunk a mindennapokban és jó legyen a közérzetünk. Azon ritka szervrendszerek egyike, melynek működését nagyban tudjuk akaratunkkal is befolyásolni-, irányítani. A mozgató szervrendszer túlterhelése ép úgy gondot okozhat, mintha szervezetünk nem kap elég terhelést. Ennek megfelelően számos olyan betegség, elváltozás alakulhat ki, mely fájdalommal, mozgáskorlátozással, esetleg deformitással jár. Ezek kezelésében, megszüntetésében nyújt segítséget az ortopéd szakorvos.
Mikor forduljon ortopéd szakorvoshoz?
Az ortopédiai vizsgálatot a konzervatív és műtéti kezelésekben is járatos ortopéd sebész szakorvos végzi. Minden olyan mozgásszervi betegség, panasz esetén, mely sérüléshez, ízületi kopáshoz, túleröltetéshez köthető, mely fájdalommal, duzzanattal, mozgásbeszűkülélssel, deformitással jár, az orotopéd szakorvos nyújthat segítséget.
Ízületek kopásos betegsége (osteoarthrosis)
- csípő artrózis
- térd artrózis
- boka artrózis
Ízületi porc bántalmai (chondropathia)
- ízületi porc felpuhulása
- ízületi porc sérülése (osteochondralis lasio)
Láb bántalmai
- lúdtalp
- kivájt láb
- kalapácsujj
- hallux valgus
- bütyök
- korábbi törések után kialakult deformitások
- sarok körüli panaszok (Haglund sarok, sarkantyú)
- Achilles ín eltérései
Boka-, térd-, csípő-, vállpanaszok
- akut és krónikus sérülések
- instabilitás
- fájdalom
- duzzanat
- mozgásbeszűkülés
Izmok-, ínak-, szalagok bántalmai
- ínhüvely gyulladás
- enthesopathiak (ínak tapadása körüli fájdalmak: tenisz könyök, golf könyök, ugró térd …)
- Myofascialis triggerpontok (helyi és kisugárzó fájdalmat okozó görcsös izomcsomók)
Amennyiben nem konkrét, meghatározott testtájékot érintő panaszai vannak, hanem panaszai egyszerre több helyen jelentkeztek,(pl: testszerte jelentkező fájdalom, több ízületi gyulladás stb) inkább reumatológiai vizsgálat javasolt.
Mi történik az ortopédiai vizsgálat során?
Az ortopédiai vizsgálat során a beteg elmondja panaszait, szükség esetén az orvos további panaszorientált kérdéseket tesz fel. Ezt követően a panaszos testrész vizsgálata következik megtekintéssel, tapintással, speciális tesztek vagy műfogások alkalmazásával. A fizikális vizsgálat eredményétől függően az orvos megállapítja, hogy szükség van-e további vizsgálatokra (képalkotó vizsgálatok, vérvétel, radioizotópos vizsgálat stb). A felállított diagnosis fényében javaslatot tesz a kezelésre.
Tudnivalók, előkészületek a vizsgálat előtt
Az ortopédiai vizsgálat elvégzéséhez a panaszos testrészt szabaddá kell tenni, tehát érdemes olyan ruházatban érkezni, mely könnyen le- és felvehető. Amennyiben a vizsgálat fókuszában lévő panaszok miatt történtek már korábban is vizsgálatok, azok eredményeit hozza magával. Képalkotó vizsgálatok esetében mind a leletet, mind a képanyagot hozza magával.