Jogos a félelem?!
A bőrön nagyon sok különböző típusos festékes, vagy festék nélküli elváltozás lehet. A teljesen jóindulatú, terápiát nem igénylő (csak fényvédelem) elváltozásoktól a rosszindulatú bőrdaganatokig. A bőrdaganatoknak sok fajtája létezik, melyet szövettani vizsgálat alapján lehet elkülöníteni.
Ezek közül az egyik legrettegettebb a melanoma.
Mi is az a melanoma?
Melanoma: tünetek, kockázatok és megelőzés
A melanoma egy agresszív bőrrák, amely a bőr pigmentsejtjeiből, azaz a melanocitákból fejlődik ki. Ez a betegség a legveszélyesebb formája a bőrrákoknak, mivel hajlamos a gyors terjedésre a test más részeire (áttét képződés), és ha nem észlelik időben, életveszélyes lehet.
A korai felismerés itt is, mint a legtöbb daganat esetén életmentő lehet.
A melanoma előfordulása világszerte növekvő trendet mutat, így fontos, hogy tudatosan foglalkozzunk a megelőzésével, a tünetekkel és a kezelési lehetőségekkel.
Tünetek és azonosítás
A melanoma általában a bőrön megjelenő anyajegyként kezdődik, de nem minden anyajegy melanoma!
Fontos ismerni a "ABCDE" szabályt, amely segít azonosítani a gyanús anyajegyeket, még a nem orvosi ismeretekkel rendelkezőknek is:
-
Aszimmetria (A): Ha az anyajegy egyik fele eltér a másiktól.
-
Észlelhető szél (B): A melanoma szélei gyakran egyenetlenek, homályosak vagy szaggatottak.
-
Szín (C): A melanoma színe nem egységes; lehet barna, fekete, piros, fehér vagy kék. Létezik színtelen, úgynevezett amelanotikus melanoma is, bár ez ritka.
-
Átmérő (D): A gyanús anyajegyek általában 6 mm-nél nagyobbak, de a kisebbek is lehetnek melanomák.
-
Evolving (E): A meglévő anyajegyek megváltozása, például a méret, forma vagy szín változása.
Ha bármelyik fenti jellemzőt észleli, fontos, hogy minél előbb bőrgyógyászhoz forduljon.
Inkább 2x feleslegesen, mint 1x későn!
Kockázati tényezők
A melanoma kialakulásának kockázati tényezői széleskörűek, de a legfontosabbak a következők:
-
Fényérzékenység: Azok, akik világos bőrűek, világos hajúak, vagy kék szeműek, fokozottabb kockázatnak vannak kitéve.
-
Napfény és UV-sugárzás: A túlzott napozás és a szolárium használata növeli a melanoma kockázatát.
-
Családi előzmények: Ha a családban előfordult melanoma, a kockázat jelentősen megnövekszik.
-
Anyajegyek száma: A sok anyajeggyel rendelkező egyéneknek nagyobb az esélyük a melanoma kialakulására genetikailag.
-
Immunrendszer állapota: Azok, akiknek gyenge az immunrendszerük, például szervátültetés után, szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve, bát itt vannak pro és kontra érvek is.
Mit tehet ellene?
A legfontosabb, mint minden betegség esetén, a megelőzés
A melanoma megelőzése érdekében a következő lépéseket teheti:
-
Napvédelem: Használjon széles spektrumú napvédőt, amely véd az UVA és UVB sugárzástól. A napvédőt 30 perccel a napozás előtt kell felvinni, és kétóránként újra kell alkalmazni, különösen úszás vagy izzadás után. A fényvédő krémeknél nem csak az számít, hogy milyen erős a fényvédő faktora-kémia fényvédelem (SPF 30-50), hanem, ha lehet, akkor olyan fényvédőt használjon, ami tartalmaz fizikai fényvédő elemeket is. A jó minőségű fényvédő krémeken ez külön is fel van tüntetve, érdemes ezt a vásárlás előtt ellenőrizni. A fényvédelem évszaktól független. Télen is érheti a bőrt fénykárosodás, így ha nem is olyan gyakorisággal, mint nyáron, de legalább naponta 1x használjon megfelelő minőségű fényvédő krémet az őszi, téli és tavaszi hónapokban is.
-
Öltözködési szokások: Viseljen erős UV sugárzás esetén testet (kar, láb) fedő, hosszabb, laza ruházatot, kalapot és napszemüveget, hogy minimalizálja a bőr közvetlen napfénynek való kitettségét.
-
Rendszeres bőrellenőrzés: Érdemes havi rendszerességgel átvizsgálni a bőrét - az ABCDE kritériumoknak megfelelően bárki otthon is tudja magának ellenőrizni a bőrét. Amennyiben olyan helyen van,az elváltozás, amit nem tudunk magunk ellenőrizni kérjünk valakit a környezetünkben az ellenőrzésre, vagy készítsünk fényképes dokumentációt, emellett persze nagyon fontos , évente bőrgyógyászati szűrésen is részt venni, hiszen a szakember megfelelő nagyító(dermatoscop) segítségével pontosan fel tudja térképezni ezen elváltozásokat.
-
Kockázati tényezők ismerete: Legyen tisztában saját kockázati tényezőivel és figyeljen bőre változásaira.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
Néhány évvel ezelőttig a melanoma nagyon rossz prognózisú daganatos betegség volt, azonban ma már ez nem így van, korai felismeréssel a betegség nagyobb eséllyel gyógyítható!
A melanoma kezelése a betegség stádiumától függ.
- A korai stádiumban észlelt melanomák sebészeti úton eltávolíthatók megfelelő ép széllel. Gyakran szükséges lehet a közeli nyirokcsomók eltávolítására is, az esetleges áttétképződések miatt.
A betegség előrehaladottabb stádiumában más kezelési formákra is szükség lehet, mint például:
- Immunterápia, mely a saját immunrendszerét stimulálja arra, hogy a kóros daganatsejteket felismerje és elpusztítsa.
Mi történik a vizsgálat során?
Bőrgyógyászati vizsgálat során a teljes kültakaró (bőr) részletes átnézésre kerül. Melynek az alapja a dermatoscopos vizsgálat (speciális megvilágítással ellátott nagyító).
Ezen vizsgálatnak a továbbfejlesztett változata az úgynevezett videodermatoscopos vizsgálat, mely során fotódokumentáció is készül az elváltozásokról, így az évek során még jobban nyomon követhető (képanyaggal is alátámasztva) a változás. Ki lehet egészíteni mesterséges intelligenciával vezérelt képanalízissel is, mely pl. teljes test vizsgálatánál felhívja a figyelmet az esetleges kóros elváltozásokra. Ez természetesen nem helyettesíti az orvosi diagnózist és szaktudást.
Ha a bőrgyógyászati vizsgálat alapján felmerül a melanoma gyanúja, a bőrgyógyász sebészhez irányítja a beteget a bőrelváltozás kimetszése céljából. Ez a beavatkozás általában helyi érzéstelenítésben történik és a páciensnek kis kellemetlenségen kívül egyéb megterheléssel nem jár. A kimetszés lényege részben a pontos szövettani diagnózishoz jutás és természetesen gyógyító beavatkozásként a teljes eltávolítása a melanómának.
A végleges szövettani diagnózis felállítása általában 10-14 napot vesz igénybe. Ha a szövettani vizsgálat megerősíti a melanoma diagnózisát, akkor mindenképpen egy bőronkológia konzílium a következő lépés, mely során döntenek az esetleges további kezelések szükségességéről. Ha további kezelés nem szükséges (szövettani stádium függő), akkor is fontos a rendszeres bőrgyógyászati vizsgálat a továbbiakban is.
Ha a diagnózis alapján kell további kezelés (pl. ismételt, nagyobb bőr terület kimetszése, nyirokcsomók műtéti eltávolítása, onkológia kezelés-pl. immunterápia) azt a bőronkológus fogja koordinálni.
Összefoglalva:
Jobb félni, mint megijedni- Rendszeresen ellenőriztesse anyajegyeit!