Az emlőrák a leggyakoribb daganatos betegség a nők körében, de korai felismeréssel és megfelelő kezeléssel jó eséllyel gyógyítható. Évente Magyarországon kb. 7000 új esetet diagnosztizálnak.

Az utóbbi évtizedekben jelentős előrelépések történtek mind a diagnosztikában, mind a terápiában, így a betegek túlélési esélyei folyamatosan javulnak. A korai stádiumban felfedezett emlődaganat akár 95% feletti eséllyel gyógyítható.

Emlőrák megelőzése: Mit tehetünk a kockázat csökkentése érdekében?

Az emlőrák kialakulásának pontos oka nem mindig ismert, de bizonyos életmódbeli tényezők és genetikai hajlam szerepet játszhatnak. Bár a genetikai tényezőkön nem tudunk változtatni, számos módon csökkenthetjük a betegség kockázatát.

1. Egészséges életmód

  • Rendszeres testmozgás: A kutatások szerint a heti legalább 150 perc közepes intenzitású mozgás (pl. gyaloglás, úszás, kocogás) jelentősen csökkentheti az emlőrák kockázatát.
  • Egészséges táplálkozás: A zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend segíthet megelőzni a rák kialakulását. A feldolgozott élelmiszerek és a túlzott cukorfogyasztás kerülése szintén ajánlott.
  • Testsúlykontroll: A túlsúly és az elhízás különösen a menopauza után jelentősen növeli az emlőrák kockázatát, mert a zsírsejtek ösztrogént termelnek, amely serkentheti a daganatok növekedését.

2. Alkoholfogyasztás és dohányzás mellőzése

  • Mértékletes alkoholfogyasztás: Az alkoholfogyasztás még kis mennyiségben is növelheti az emlőrák kockázatát. A legbiztonságosabb választás a teljes alkoholmentesség vagy heti legfeljebb egy-két pohár bor fogyasztása.
  • Dohányzás kerülése: A dohányzás nemcsak a tüdőrák, hanem az emlőrák kockázatát is növeli, különösen a fiatal korban kezdett dohányzás esetén.

3. Hormonális tényezők figyelembevétele

  • Fogamzásgátló tabletták és hormonpótló kezelés: A hosszú távú hormonterápia növelheti a kockázatot, ezért érdemes orvossal konzultálni az egyéni előnyökről és hátrányokról.
  • Szoptatás: A kutatások szerint a megfelelően hosszú ideig tartó szoptatás csökkentheti az emlőrák kockázatát, mivel csökkenti az ösztrogénszint ingadozásait. Fontos megjegyezni, hogy tehát a szoptatás nem véd, csupán nem fokozódik az emlőrák kockázata. A pontosabb megfogalmazás persze az, hogy a szoptatás hiánya, vagy a rövid ideig tartó szoptatás fokozhatja a kockázatot.

4. Rendszeres szűrővizsgálatok és önvizsgálat

Mammográfia: 40 éves kortól ajánlott évente, 50 év felett pedig két évente elvégezni (azoknál, akiknél nincs fokozott rizikó-pl. családi halmozódás, genetikai hajlam)

  • Emlőultrahang: Fiatalabb korban akár önállóan (egyéni ajánlás szerint), sűrűbb (denz) emlőállomány esetén az ultrahang hasznos kiegészítő vizsgálat lehet a mammográfia mellett.
  • Önvizsgálat: A havi rendszerességgel végzett emlőönvizsgálat segíthet időben észrevenni az elváltozásokat.

Az emlőrák tünetei: Mikor kell orvoshoz fordulni?

Az emlőrák korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezelésben. A következő tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni:

1. Tapintható csomó vagy duzzanat

  • Az egyik leggyakoribb tünet egy kemény, fájdalmatlan csomó az emlőben vagy a hónaljban. Nem minden csomó rákos eredetű, de minden újonnan észlelt elváltozást érdemes kivizsgáltatni.

2. Az emlő vagy mellbimbó változásai

  • Az emlő méretének vagy alakjának megváltozása (pl. aszimmetria, deformitás).
  • Bőr elváltozásai: Vörösödés, gyulladás, behúzódások a bőrön, narancsbőrhöz hasonló kinézet.
  • Mellbimbó behúzódása vagy elhelyezkedésének változása.

3. Kóros váladékozás a mellbimbóból

  • Ha a mellbimbóból véres vagy víztiszta váladék ürül, azt mielőbb orvosi vizsgálatnak kell követnie.

4. Fájdalom

  • Bár az emlőrák ritkán okoz fájdalmat, ha egy adott területen, a fenti tünetek valamelyikéhez társultan hosszabb ideje jelentkezik kellemetlen érzés vagy nyomásérzékenység, az orvosi konzultáció javasolt.

Az emlőrák kezelési lehetőségei

Az emlőrák kezelése egyéni tényezőktől, a daganat típusától és stádiumától függ. A kezelési lehetőségek között szerepel a műtét, sugárterápia, kemoterápia, hormonkezelés és célzott terápiák.

1. Sebészi kezelés

  • Emlőmegtartó műtét (lumpektómia, qvadratektómia): Csak a daganatos szövetet és környezetét távolítják el, az emlő többi része megmarad.
  • Masztektómia: Az egész emlőt eltávolítják, különösen előrehaladott vagy genetikai kockázat etc. esetén.

A műtét típusa minden elváltozás esetén egyéni mérlegelést igényel, melyet a kezelőorvos és az onkoteam közös döntése alapján a beteggel előre egyeztet.

2. Sugárterápia

A műtét után alkalmazott sugárkezelés célja a megmaradt mikroszkópikus méretű daganatos sejtek elpusztítása és a kiújulás kockázatának csökkentése.

3. Kemoterápia

A daganat szövettani típusától függően, illetve, ha a daganat agresszív vagy előrehaladott stádiumban van, gyógyszeres kemoterápiát alkalmazhatnak a rákos sejtek elpusztítására. A kemoterápiás kezelést vagy műtét előtt, vagy műtét után alkalmazzák, a stádiumtól és a szövettani típustól függően.

Azonban nem minden emlődaganatot kell kemoterápiával kezelni-függ az úgynevezett hormostátusztól - azaz,hogy a daganatos sejtek felületén megjelennnek-e úgynevezett hormonérzékeny receptorok.

4. Hormonkezelés

Azokban az esetekben, ahol a daganat felületén hormon (ösztrogén, progeszteron) kötődési helyek vannak, ezeket lehet gyógyszeresen gátolni, lekötni, ami a daganat növekdését megállítja. A hormonkezelés célja kettős- részben direktben a daganatnövekedés gátlás, részben hosszútávú alkalmazásával-akár 5-10 év- a daganatkiújulás kockázatának csökkentése. 

5. Célzott terápiák és immunterápia

A legújabb kezelési sémák, amennyiben a daganat olyan szövettannal bír- a célzott pl. érújdonképződés gátlók, vagy pl. az úgynevezett HER2 gátlók. Néhány éve a saját immunrendszer fokozottabb működését célzó terápiák is a mindennapok része.  

Ne feledjük! Az időben történő felismerés életet menthet!

  • Az emlőrák korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez.
  • A megelőzésben nagy szerepe van az egészséges életmódnak, a rendszeres testmozgásnak és a hormonális tényezők figyelembevételének.
  • A rendszeres szűrővizsgálatok segítenek az emlőrák korai stádiumban történő kimutatásában, amikor még jó eséllyel gyógyítható.
  • A kezelési lehetőségek személyre szabottak és egyre hatékonyabbak, növelve a betegek gyógyulási esélyeit.

Ha bármilyen szokatlan elváltozást észlel az emlőiben, ne halogassa az orvosi vizsgálatot – a korai diagnózis életet menthet!

Emellett a korosztálynak megfelelően javasolt séma szerint az emlőszűrés fontossága kiemelendő, mert a még panaszt, tünetet nem okozó elváltozás a korai stádiumban kimutatható és jól kezelhető.

Orvosaink

Kérjen időpontot!

Időpontfoglalással, módosítással, lemondással kapcsolatban hívja telefonos ügyfélszolgálatunkat vagy küldjön e-mailt! Munkatársaink hétköznapokon 8:00 és 20:00 óra között érhetők el telefonon, más időszakokban üzenetrögzítőnk fogadja megkeresését. Tájékoztatjuk, hogy az egészségügyi tanácsadásra telefonon keresztül nincs lehetőség.