Diabetológia
A cukorbetegség a világ leggyakoribb anyagcsere-betegsége, melynek szövődményei rontják a betegek életminőségét és életkilátásait. Hazánkban jelenleg az ismert cukorbetegek száma közel félmillió. A nem időben, vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség számos súlyos szövődménnyel járhat, ami érintheti a szemet, a vesét, az idegrendszert és a szív-, érrendszert is.
Cukorbetegség esetén az inzulin hatása csökkent vagy teljesen hiányzik a szervezetből, így a sejtek nem jutnak elegendő cukorhoz. Az időben felismert és kezelt cukorbetegség karbantartható és a szövődményei megelőzhetőek. A rosszul kezelt cukorbetegség különböző fertőzésekre hajlamosít, amelyek egy része életveszélyes lehet.
- 1-es típusú diabétesz
Az 1-es típusú diabétesz, más néven inzulinfüggő cukorbetegség kialakulásának oka, hogy a szervezet megtámadja a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejteket, így a szigetsejtek az autoimmun-reakció következményekén elpusztulnak. Az inzulin hiány miatt a vércukor nem tud a sejtekbe bejutni.
- 2-es típusú diabétesz
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők kevésbé érzékenyek a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormonra, az inzulinra. Szervezetük ugyan termel inzulint, de az nem elegendő ahhoz, hogy a normális vércukorszintet fenntartsa, ezt nevezzük inzulinrezisztenciának.
- Diabéteszes láb szindróma
A cukorbetegség hosszú távú következménye a diabéteszes láb szindróma. Különösen a 2-es típusú diabéteszesek veszélyeztetettek, valamint azok, akiknél már legalább 15 éve fennáll a betegség. Nekik kiemelten fontos, hogy évente legalább egy vagy két alkalommal kivizsgáltassák a lábukat.
- Terhességi cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség vagy másnéven gesztációs diabétesz a cukorbetegségnek az a formája, mely a terhesség alatt jelentkezik. A betegség hátterében a terhesség alatt bekövetkező különböző hormonális változások állnak, melyek a nemi hormonok szintjének változása mellett szintén befolyásolják a vércukorszintet.
Mikor forduljon diabetológushoz?
- Ha ismert cukorbetegsége van
- Ha a családjában előfordult már cukorbetegség
- Ha magas a vérnyomása
- Ha túlsúllyal küzd
- Ha önnél terhességi cukorbetegséget diagnosztizáltak illetve, ha gyermeke 4000 grammnál nagyobb súllyal született
- Ha már elmúlt ötven éves
- Ha fájdalmatlan fekély jelentkezését észleli
- Ha bizonyos testrészein érzéketlenséget tapasztal, mert az utalhat az érzőidegek károsodására, ami a diabéteszes láb szindróma jellemző tünete
Mi történik a vizsgálaton?
- A szakorvosi vizsgálat a páciens részletes kikérdezésével kezdődik. Az orvos feltérképezi az esetleges panaszokat és átnézi az összes rendelkezésre álló egészségügyi dokumentációt. Ezt követően teljes fizikális kivizsgálásra kerül sor, mint testsúly, BMI, derék- és perifériás erek, valamint vibráció vizsgálatával a neurológiai károsodás felmérésére. Diabetológiai szakvizsgálat és szaktanácsadás során éhgyomri vércukorszint mérésre, részletes anamnézis felvételére, a korábban szedett gyógyszerek áttekintésére, családi anamnézis feltárására, táplálkozási és életmódbeli szokások felmérésére van szükség. Ezt követően az eredmények szakorvosi véleményezése után, terápiás tanácsadásban részesül a páciens.
Orvosaink
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A vizsgálatra hozza magával korábbi egészségügyi dokumentációját. A vizsgálatra nem szükséges éhgyomorral érkezni.