Gyermekkardiológia
A gyermekkardiológia az újszülött-, csecsemő- és gyermekkori veleszületett szívfejlődési rendellenességekkel és a szerzett szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozik. A gyermekkardiológia korszerűsödésének köszönhetően Magyarországon egyre több, korábban gyakran rejtve maradó veleszületett szívhibát sikerül korán kiszűrni. A korai felismerés kulcsfontosságú, olykor életbevágó ezeknek a problémáknak a kezelése szempontjából, legyen szó akár veleszületett, akár szerzett szívhibáról. A veleszületett szívbetegségek 1000-ből minden 8. gyermeket érintenek. Emellett előfordulnak szerzett szívproblémák gyulladások, ritmuszavarok, szívizombetegségek formájában, és egyre gyakoribbak a túlsúly miatti kardiovaszkuláris kockázati tényezők is. Ez utóbbiak megelőzése érdekében kiemelten fontos az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás.
Mikor forduljunk gyermekkardiológushoz?
- A csecsemő súlygyarapodása megáll, vagy súlycsökkenés következik be
- Ha a gyermeknél étvágytalanság, fáradékonyság jelentkezik
- Cyanosis esetén, a gyermek bizonyos testrészeinek – jellemzően ajak, körömágy – kékes-szürkés elszíneződése esetén
- Fokozódó légzésszám, szapora pulzus esetén, illetve amennyiben pulzus és vérnyomáseltérés van a felső és az alsó végtagok között (utóbbit orvos tudja megállapítani)
- Kis súlyú koraszülöttek illetve az elhízott, túlsúlyos gyerekek fokozottan veszélyeztettek
- Akiknek a családjában több szívbetegség fordult elő, illetve akik olyan komplex genetikai rendellenességgel, kromoszóma eltéréssel születtek, ahol gyakori a szívhiba (pl. Down-szindróma, ahol gyakori a pitvar-kamrai sövényhiány)
Panaszmentes esetben
- Újszülöttek szűrővizsgálata kiemelten fontos – vérnyomás-mérés az alsó és a felső végtagokon
- Iskolakezdés előtt
- Intenzív sportolás megkezdése előtt
- A családban halmozottan előforduló szívbetegség esetén
Mi történik a gyermekkardiológiai vizsgálat alatt?
A kardiológiai vizsgálathoz hozzátartozik a gyermek “megnyerése”. Szintén sor kerül a szülő alapos kikérdezésére, illetve a szakorvos áttekinti a korábbi vizsgálati eredményeket is. Vérnyomásmérés, EKG-vizsgálat és szívultrahang vizsgálat történik, lehetőség van a vérnyomás monitorizálásra (ABPM) és EKG monitorizálásra is. A vizsgálatok nagyjából 20-30 percet vesznek igénybe.
Milyen ultrahang készüléket használnak a kardiológiai vizsgálatokhoz?
A MeDoc Egészségközpontban a legkorszerűbb, kardiológiai felhasználásra optimalizált Philips Affiniti 70 ultrahang készüléket használunk, mely kategóriájának egyik csúcskészüléke.
Orvosaink
Tudnivalók, előkészületek a vizsgálat előtt
A vizsgálatra mindenképpen hozza gyermeke korábbi egészségügyi dokumentációját, vizsgálati eredményeit. A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, de a műszerek látványa ijesztő lehet a kisgyermekek számára, ezért esetükben hasznos lehet, ha a vizsgálatot (pl. EKG) a szülők többször is eljátsszák otthon, így felkészítve gyermeküket. Jobb, informatívabb, rövidebb a vizsgálat ha a gyermek nyugodt. Ami ehhez kell, kérjük biztosítsa a szülő. (pl.cumi, innivaló, speciális játék, stb. A nagyobbaknak az orvos elmagyarázza a vizsgálat menetét, esetükben így nem okoz semmiféle nehézséget a szükséges mérések elvégzése.