Érsebészet-scleroterápia
Az érsebészet az erek, elsődlegesen artériák és vénák megbetegedéseinek kezelésével foglalkozik. Ide tartoznak: az érszűkület, a visszeresség, az értágulatok, a trombózis és a mélyvénás trombózis utáni tünetek. Ez a szakterület foglakozik a cukorbetegség és a magas vérnyomás okozta érbetegségekkel is. Az érrendszer problémái mindkét nemet érintik, de a vénás megbetegedések gyakrabban fordulnak elő nőknél, míg férfiaknál az érelmeszesedés a gyakoribb probléma. A modern gyógyászati eljárásoknak köszönhetően elérhető az olyan, gyors, látványos javulást eredményező kezelés, amely megszünteti a visszereket és csökkenti azok kialakulásának kockázatát, különösen ha ezt egészséges étrenddel és kiegyensúlyozott életmóddal támogatjuk.
Mikor forduljunk érsebészhez?
- Amennyiben a nyaki ultrahang vizsgálaton igazolódott a nyaki artériák 60-70%-os szűkülete.
- Ha az ultrahang vagy CT vizsgálat 3-4 cm-es aorta tágulatot (aneurysma) mutat.
- Ha járáskor a comb felső-hátsó vagy a lábszár hátsó részén fokozódó fájdalmat érez, majd megállást követően csökken a fájdalom.
- Ha a lábakon nehezen gyógyuló fekélyek jelennek meg, akár sérüléstől, akár sérülés nélkül.
- A lábakon tágult, kanyargós visszerek megjelenése esetén, ha estére duzzanat alakul ki a lábszár, boka környékén, nehézláb érzés esetén.
- A lábakon hajszálvékony, illetve tágabb visszerek által okozott esztétikai probléma esetén
- nyugalomban is jelentkező végtagfájdalom
- sebesedés a végtagon
- kéz- vagy lábizomerő gyengülés
Mi történik a szakorvosi vizsgálat során?
- A páciens kikérdezése, teljes körű panaszfelderítés
- Összes rendelkezésre álló orvosi dokumentáció átnézése, konzultációja
- Fizikális vizsgálat
- CW doppler vizsgálat
- Összefoglaló lelet készítése a vizsgálatról, beteggel történő részletes konzultáció
- A vizsgálat semmiféle kellemetlenséggel, fájdalommal nem jár!
Hogyan történik a scleroterápiás kezelés?
Az érsebész a scleroterápia során egy vékony tűvel szúrja meg a tágult visszeret, és szklerotizáló anyagot (Aethoxysclerol) juttat a vénába. A beadott anyag steril gyulladást okoz az érben, amely elindítja az érfal hegesedését. A véna falai ennek hatására “összetapadnak”, az érszakasz kikerül a vérkeringésből, és általában fel is szívódik.A kezelés után a lábra rugalmas, kompressziós hatású fásli kerül, amelyet két-három napig éjjel-nappal viselni kell, majd a következő két hétben naponta 5-10 percre le lehet venni. Közvetlenül a kezelés után 20 percnyi séta, de legalábbis a passzív álló vagy ülő testhelyzet kerülése javasolt. Ha érzékennyé, vagy meleggé válik a kezelt terület, az hűthető gyógyszertárban kapható jégzselével vagy törölközőbe csavart jégakkuval, de borogatni szigorúan tilos. A scleroterápia után minimum négy hétig kerülendő a forró fürdő, szauna, napozás, illetve a szolárium használata. A scleroterápiás kezelés több alkalommal történhet. Egy alkalommal 2-4 ml hatóanyagot lehet beadni a páciensnek, amely nagyjából egy-két tenyérni terület ellátására elég. A szakszerű scleroterápiás kezelés után, megfelelő életmód és kompressziós harisnya viselése mellett, elkerülhető a visszerek kiújulása.
Orvosaink
Tudnivalók, előkészületek a vizsgálat előtt
Kérjük, a konzultációra, illetve vizsgálatra a korábbi, rendelkezésre álló, teljes körű orvosi dokumentációt hozza magával, beleértve képdokumentációt is CD-n, vagy nyomtatott formában. Scleroterápiás kezelés előtt ne krémezze be a lábát, viseljen kényelmes cipőt és ruhát, az alsó végtagra ugyanis rugalmas fásli kerül. Láz, az érintett területen fennálló gyulladásos betegség, fekvőbetegség, súlyos artériás keringési zavar esetén, helyi vagy többszöri vénás trombózis után, rizikófaktorok együttes jelenléte (pl. hormonális fogamzásgátlás, túlsúly, dohányzás, mozgásszegény életmód) esetén nem javasolt a scleroterápia.