Gasztroenterológia
A gasztroenterológia a belgyógyászatnak az emésztőszervek betegségeivel, azok fejlődési rendellenességeivel, kóros élettani működési zavaraival és szervi elváltozásaival (gyulladás, fekély, daganatok) foglalkozó szakterülete. Az orvosi vizsgálat az emésztőrendszer részeire terjed ki, ezek a szájüreg, nyelőcső, gyomor, vékony- és vastagbél, máj és epeutak és a hasnyálmirigy. A gasztroenterológiai szűrővizsgálat az emésztőszervi betegségek korai, tünetmentes stádiumban való felfedezésére irányul és mint ilyen, kiemelkedő szerepe van a daganatok korai azonosításában. A szűrés módszere a feltételezett daganat lokalizációjától (kiindulási szerv) függ.
Mikor forduljon gasztroenterológushoz?
- emésztőszervi panaszok esetében (hányinger, gyomorégés, hányás, hasi fájdalom székrekedés, puffadás, hasmenés)
- „alarm” panaszok esetén (fogyás, étvágytalanság, vérszegénység, véres széklet, sárgaság)
- hasüregi tapintható kóros eltérések esetén
- más szervi betegségek (szív, cukorbetegség, tüdő- és vesebetegségek, reumás betegségek) keretében fellépő emésztőszervi panaszok
- ételintolerancia és érzékenység esetén (tejcukor, lisztérzékenység, gyümölcscukor érzékenység, ételallergiák)
- műtét utáni állapotok (gyomor vagy bél reszekció, epeműtét, hasnyálmirigy műtét jó- vagy rosszindulatú betegségek miatt)
Panaszmentes esetben
- 45-50 év felett gasztroenterológiai szűrővizsgálat javasolt (a korhatár egyénenként változhat)
- kockázati csoportba tartozó egyéneknél (daganatos betegek első ági rokonai) életkortól függetlenül, emésztőszervi daganatok családi halmozódása esetén
- lisztérzékeny betegek első ági rokonainak szűrése javasolt
Mi történik a gasztroenterológiai vizsgálat során?
A gasztroenterológiai vizsgálat a páciens kórelőzményének részletes felvételével kezdődik. Ennek során az orvos kikérdezi a páciens eddigi betegségeit, jelen panaszait, rákérdez a dohányzás-, alkoholfogyasztás mértékére/időtartamára, gyógyszerszedésre, munkakörülményeire, az esetleges stressz fennállására. A fizikális vizsgálat során elvégzi a has részletes vizsgálatát (tapintás, kopogtatás, hallgatózás), esetenként kiegészítve a végbél ujjas vizsgálatával, amely csak a páciens beleegyezése esetén történik meg. A gasztroenterológiai adatok ismeretében az orvos megállapítja a további vizsgálatok (vérvétel, ultrahang, gyomor- és béltükrözés, CT, hidrogén-kilégzési teszt) szükségességét. A felállított diagnózis függvényében diétás és életmódbeli tanácsokat ad, illetve a javasolt gyógyszerek adagjáról, bevételéről és lehetséges mellékhatásáról tájékoztatja a beteget, majd szükség esetén kontroll vizsgálatra rendeli vissza.
Orvosaink
Hogyan érkezzen a vizsgálatra?
- Az első konzultációra hozza magával minden korábbi orvosi dokumentációját.
- Hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorral jöjjön (legalkalmasabbak a reggeli/délelőtti órák)! A vizsgalat előtt 2 órával már inni, pisilni sem szabad, a telt hólyag az ideális.
- Hidrogén-kilégzési teszthez, előző nap este már nem ehet és nem ihat, nem használhat fogkrémet. Kérjük, olvassa el betegjátékoztatónkat a pontos felkészülés érdekében!