|
Szemészet
Mindennapokban a szemre, mint az egyik legfőbb érzékszervünkre támaszkodunk leginkább. Minden érzékünk közül a látás minőségének romlása vezet a legnagyobb mértékű életminőség romláshoz. A látásromlás hátterében számos ok állhat, melynek felderítése szemorvos feladata. A szemnek, mint minden szervnek, vannak egyéb, saját betegségei is (veleszületett elváltozások, gyulladásos betegségek, szerzett, korral járó elváltozások, daganatos megbetegedések stb.). Ezek felismerése és kezelése szintén szemorvosi feladat. A szervezet számos általános betegsége is okozhat szemészeti elváltozásokat, sok esetben a szemész már azelőtt felismeri az adott kórkép jeleit, mielőtt az bármi panaszt okozna, így a megelőzésben is fontos szerepe van. Emellett számos betegségnek van szemre is lokálizálódó szövődményei. Ha másra nem gondolunk, pl. a cukorbetegség, mely ma a világon a vaksághoz vezető legfőbb betegség. Magyarországon kb. 1 millió cukorbeteg él, tehát ez egy széles társadalmi réteget érintő probléma.
Ne feledkezzünk, meg a szemvizsgálatról akkor sem, ha nincs panaszunk. Rendszeres szűrővizsgálattal, már akár a problémamentes időszakban is felderíthetők olyan elváltozások, amik a korai stádiumban még visszafordíthatók.
|
MIKOR FORDULJUNK SZEMORVOSHOZ? |
- Bármilyen típusú látásromlás/látáspanasz (közel, távollátási problémák, kettőslátás, látótérrel összefüggő panaszok, fénykerülés stb.) esetén
- „Vörös szem”, váladékozó szem előfordulásakor, aminek hátterében számos szembetegség állhat, ennek elkülönítése csak szemészeti vizsgálattal lehetséges
- Ismert szembetegség esetén (pl. szürkehályog, zöldhályog), illetve annak gyanújakor, vagy ha a családban előfordult
- Bármilyen szokatlan szemhéj vagy szemfelszíni elváltozás megjelenésekor
- Szokatlan könnyezés esetén
Panaszmentes esetben:
- Életkortól független szűrővizsgálatként
- Rendszeres kontaktlencse viselés mellett esedékes szűrővizsgálat
- Ha olyan általános betegségben szenvedünk, amelynek szemészeti érintettsége is lehet (cukorbetegség, magasvérnyomás, egyes anyagcserebetegségek, pajzsmirigybetegség, egyes neurológiai betegségek stb)
- Öröklődő eltérések esetén, ha van érintett vérrokonunk
- Ha olyan gyógyszert szedünk rendszeresen, amelynek mellékhatásai között szemészeti eltérés is van
|
MI TÖRTÉNIK A SZEMÉSZETI VIZSGÁLAT SORÁN? |
A szemvizsgálat fájdalommentes vizsgálat. A vizsgálat során alkalmazott eszközök fényereje a szemre semmilyen káros hatással nincs. Minden esetben felmérjük a beteg aktuális látásélességét, függetlenül a beteg panaszaitól. A szemészet – a szem sajátosságai miatt is - rendkívül eszköz és műszerigényes szakma, így a vizsgálat nem nélkülözheti a nagyítólámpa (réslámpa) használatát sem. Egyes esetekben további vizsgálatokra is szükség lehet, amit a szemorvos határoz meg a látott kép alapján. Amennyiben a szakorvos szükségesnek tartja a vizsgálathoz, akkor a beteg pupilláját szemcseppel kitágíthatja. Tágítás után a szemorvos utasításának megfelelően néhány óráig a gépkocsi vezetés nem javasolt.
A konzultáció és a vizsgálat minden esetben az eredményének megbeszélésével, további teendő esetén azok tisztázásával zárul. Amennyiben társszakmák bevonására is szükség van, a MeDoc Egészségközpont készséggel megszervezi az elérhető további szakorvosi vizsgálatokat is, így Önnek nem szükséges a további szakorvosok és helyszínek keresésével bajlódnia, mindent egy helyen elérhet.
|
TUDNIVALÓK, ELŐKÉSZÜLETEK A VIZSGÁLAT ELŐTT |
A vizsgálat során egyes esetekben szükség lehet pupillatágításra (pl. magasvérnyomásbetegség, cukorbetegek szemészeti szűrése). Ebben az esetben a vizsgálatot követő 2 órában autót nem lehet vezetni, esetlegesen javasoljuk, hogy kisérővel érkezzen.
|
|
|