Urológia
Az urológia a vizeletkiválasztó rendszer (vese, vesevezeték, húgyhólyag, húgycső) mindkét nemnél megtalálható fejlődési rendellenességeivel, működési zavaraival, daganatos, köves, gyulladásos megbetegedéseivel, azok vizsgálatával és gyógyításával foglalkozik. A 45 év feletti rendszeres szűrővizsgálat lehetővé teszi az urológiai rendellenességek, köztük a prosztatarák, hererák korai felismerését. Az urológiai betegségek minél hamarabb történő hatékony kiszűrése érdekében azonban már 45 év alatt is javasolt a rendszeres felülvizsgálat. A prosztatatapintás (RDV) és a vérvétel során meghatározott prosztata specifikus antigén (PSA) értéke alapján nagy biztonsággal meg lehet állapítani a prosztata dagantos elváltozását.
Mikor forduljunk urológushoz?
- Vizelési panaszok, a vizeletben látható eltérés esetén (amennyiben a vizelet véres vagy bűzös)
- Ha deréktáji görcsök, alhasi fájdalmak jelentkeznek
- Heretáji, gáttáji panaszok, fájdalmak jelentkezése esetén
- Amennyiben tapintható eltérést észlelünk a herékben
- Merevedési problémák, illeve korai magömlés esetén
- Amennyiben partnerünknek visszatérő húgyúti, illetve nőgyógyászati panaszai vannak
Milyen panaszokkal forduljunk más szakemberhez?
- Vesegörcsök (halmozott deréktáji görcsös fájdalmak) kivizsgálására és sürgősségi ellátására jelenleg nincs lehetőségünk, tekintettel arra, hogy sürgősségi röntgenvizsgálatot nem végzünk. Kérjük, ilyen panaszok fennállása esetén sürgősségi osztályon jelentkezzen, ahol a mindenre kiterjedő ellátás biztosítható.
- Aranyeres panaszok kivizsgálása és kezelése proktológus feladata.
Panaszmentes esetben
- 50 év feletti férfiak számára évenkénti szűrővizsgálat javasolt
- Korábbi urológiai betegség esetén szükséges az időszakos kontroll
Az alábbi lökéshullám terápiával kezelhető urológiai betegségek esetében:
- Kismedencei fájdalom szindróma (CPPS)
- Indiratio penis plastica (IPP, Peyronie betegség)
- Egyes merevedési zavarok
Mi történik az urológiai vizsgálat során?
A szakorvosi vizsgálat a páciens részletes kikérdezésével kezdődik. Az orvos feltérképezi az esetleges panaszokat. Az urológiai fizikális vizsgálat részei a has és a vesetájék, valamint nemi szervek megtekintése, tapintása, hiszen a gyakorlott urológus a páciens számára nem feltűnő eltérést is észreveheti. A páciensek által legtöbb fenntartással fogadott eljárás a végbélen keresztüli prosztata-betapintás. A vizsgálat természetesen a beteg kifejezett kérésére mellőzhető, csak ezért panaszaink esetén ne hagyjuk ki az urológus meglátogatását. Az orvos egyébként a vizsgálatot kellő empátiával végezve nem okoz jelentős fájdalmat a betegének. Az ultrahangos eljárásnak köszönhetően lehetőség van a vesék, húgyhólyag, prosztata, ondóhólyagok, herék és mellékherék részletesebb vizsgálatára. Az urológiai vizsgálatot kiegészítheti a vizelet vizsgálata és a vérvétel – az utóbbi 45 év felett többnyire magában foglalja a posztataspecifikus antigén (PSA) értékelését is. Prosztata-megnagyobbodás, egyéb vizelési panaszok esetén indokolt lehet a vizeletürítés vizsgálata: egy tölcsérbe történő vizelés során az ürítés mennyiségéről és a sebességéről kaphatunk információt.
Orvosaink
Tudnivalók, előkészületek a vizsgálat előtt
Urológiai vizsgálatra teli hólyaggal érkezzünk, így lehetőség van a húgyhólyag ultrahangos vizsgálatára, illetve a vizeletürítés és a vizelet vizsgálatára. Korábbi, urológiai és más szakterületről származó orvosi dokumentációnkat hozzuk magunkkal, valamint írjunk listát az általunk rendszeresen szedett gyógyszerekről, esetleges ismert gyógyszerérzékenységekről! Aktuális panaszaink és azok korábbi kezelése mellett számoljunk be családban előforduló nagyobb urológiai betegségekről, illetve a gyógyszer szedését igénylő korábbi és jelenlegi betegségekről, műtétekről.