Pattanó ujj: A betegség nevét a betegek által jelzett érzésről kapta: “pattan az ujjam, ha markolás után ki akarom nyújtani” Emiatt sokan az izületek betegségének gondolják. Rendszerint eleinte csak reggel, későbbiekben a nap bármely szakában észlelik a jelenséget. Egyes előrehaladott állapotokban rémisztő lehet, ha a beteg ujja “elakad” vagy hajlítani, vagy nyújtani nem tudja, nem meri. Rendkívül gyakori betegségről beszélhetünk. Hátterében vagy az ujjak hajlító inainak helyi megvastagodása, de leggyakrabban az inhüvelyszájadék hegesedése áll. Azért, hogy az inak mozgás közben helyükön maradjanak és az ujjak izületeit gördülékenyen mozgassák, ínhüvely és ínhüvely gyűrűk teszik lehetővé , mintegy csúszós alagutat képezve. Amennyiben a bejárat bármilyen okból szűkössé válik, az ín erőlködve szuszakolja magát át ezen. Mikor ez sikerül, pattanó, kellemetlen érzéssel jár.
Bővebben a pattanó ujjról
Alagút szindróma: Képzeljük el egy alagutat, melyen sok vonat tud egyszerre áthaladni. Nos, igy néz ki a csukló struktúrája is, ahol csontos vályúban 9 hajlító ín és1 vaskos ideg halad át. Ezt a tenyér felől egy viszonylag vékony szalag fedi le, tökéletes alagutat képezve a benne haladóknak. Természetesen nem csak a csuklón, másutt, könyöknél , alkaron is kialakulhat alagút betegség. Amennyiben az alagút keresztmetszete megváltozik bármilyen okból, a képletek számára szűkössé válik a hely. Mivel a hajlító inak struktúrájukat tekintve kerekdedek és nem összenyomhatók, kizárásos alapon az erdetileg szintén kerekded, de lágyabb szövetből álló ideg kénytelen ellaposodni.
Bővebben az Alagút szindrómáról
Dupuytren betegség (tenyéri hegesedés): Egyik vagy mindkét tenyérben különböző intenzitással kialakuló bőr alatt tapintható csomók, hosszanti hegek, melyek időnként a bőrt is meggyűrik, majd az ujjakra felterjedve azokat hajlított állásba húzzák. A bőr és zsirszövet alatt egy tenyéri bőnye található, mely kötőszövetes pajzsként védi az alatta mélyben húzódó inakat, ereket, idegeket. Ennek a szövetnek szövettanilag jóindulatú, azonban zsugorító, a kéz megfelelő használatát akadályozó betegségéről, fokozódó hegesedéséről van szó. Különböző stádiumokat különíthetünk el attól függően, milyen rég óta áll fenn.
Bővebben a Dupuytren betegségről
Ujjak, kéz , csuklótáji ganglionok, cysták, daganatos elváltozások: ezek kivizsgálása, differenciál diagnosztikája képalkotó vizsgálatokkal történik, végeredménytől függően kezelésük konzervatív vagy műtéti megoldás lehet.
Ínhüvely gyulladások: kialakulásuk okának feltárása alapvető a kezelés folyamatának meghatározásában. Terápiájuk leginkább konzervatív, melynek során a helyi és/vagy gyógyszeres kezelést fizioterápiával egészítjük ki. Ritkább esetekben műtéti megoldás is szükségessé válhat.
Izületi kopás (arthrosis), könyöktáji fájdalmak, mint teniszkönyök, golfkönyök, vállizületi problémák kezelése alapvetően reumatológiai illetve orthopédiai—utóbbi esetben speciális vállsebészet tárgykörébe tartoznak.
Egynapos sebészetünkön fent említett műtétek elérhetők előzetes konzultációt követően.
Sürgősségi, traumás kézsebészeti esetek ellátása magánrendelésünkön nem elérhető.
|