Reumatológia
A reumatológia a mozgásszervi megbetegedések kezelésével foglalkozó szakterület, amely a csontok, az izmok, ínak és ízületek fájdalmait és merevségét konzervatív, nem műtéti beavatkozással gyógyítja. A lakosság közel 70%-át érintő tünetek - korosztálytól függetlenül - bárkinél jelentkezhetnek. A reumás megbetegedésre jellemző tünetek kis kellemetlenséget vagy súlyos rokkantságot is okozhatnak és tarthatnak akár pár napig vagy hosszú évekig is. Betegségei közé tartoznak a gyulladásos - autoimmun vagy anyagcsere eredetű - ízületi betegségek, a kopásos ízületi megbetegedések, a csontok, porckorongok és a körülvevő szalagok, inak, izmok megbetegedései, valamint a gerinc fájdalmas állapotai is. Emellett, a reumatológus szakorvos kezeli a csontritkulásban szenvedőket is. A reumatológus szakorvos feladata a páciens számára legmegfelelőbb és leghatékonyabb terápiás javaslat felállítása, amelynek segítségével elérhetővé válhat a hosszútávra szóló gyógyulás.
Mikor forduljon reumatológushoz?
- Több héten át fennálló, nem csillapodó fájdalmas, merevséggel járó mozgásszervi panaszok, amelyek akadályozzák a mozgást
- Sportsérülések (bokarándulás, váll-, csukló-, ín-, és térdszalagsérülések, izomszakadások)
- Ízületi gyulladások, kopásos és gyulladásos fájdalmak
- Izomhúzódások
- Ínhüvelygyulladások
- Sérülések, műtétek rehabilitációja
- Csontritkulás kivizsgálása és terápiája
- Akut és krónikus gerinc és hátfájdalom
- Terhességi gerinc és ízületi fájdalmak
- Meszes váll, krónikus vállfájdalom
- Könyökbántalmak (tenisz-, golfkönyök)
- Térd- és csípőpanaszok
- Kopásos elváltozás okozta térdfájdalom
- Achilles-ín fájdalom
- Sarokfájdalom, sarkantyú, talpi fascia gyulladás
- Patella porcszövet bántalom, patellacsúcs szindróma
- Sípcsont elülső részének csonthártya irritációja
- Tompor íngyulladás
- Krónikus ínszalag- ízületi tok irritációk, gyulladások
- Akut és krónikus nyaki és ágyéki ideggyök szindróma
- Visszatérő izomfájdalom az alsó és felső lábszárban
- A lábfej középtáji fájdalma
- Felületi és mélyen fekvő trigger-pontok (A triggerek tartósan jelenlévő, megrövidült és megvastagodott izomrostok, amelyeket gyakran egy baleset (rándulás, sportbaleset), egy rossz mozdulat (lumbago), vagy akár stresszhelyzet, illetve bármilyen a megszokottól eltérő megterhelés idéz elő.)
Mi történik a reumatológiai vizsgálat alatt?
A reumatológus mindenek előtt megismeri a páciens kórtörténetét, kórelőzményét és jelen panaszait. Felméri a páciens otthoni és munkahelyi életmódját, tisztázza a mozgásszervekkel kapcsolatos körülményeit. Ezt követi a részletes és alapos fizikai vizsgálat, ami a gerinc, az ízületek, az izmok állapotát és mozgathatóságát illetve célzottan a fájdalmas területeket vizsgálja. Álló, majd fekvő helyzetben történik a vizsgálat. A tünetek kialakulásához vezető - illetve az esetleges traumát kiváltó - okok feltárása kulcsfontosságú. Miután a reumatológus képet alkotott a betegség természetéről, javaslatot tesz további vizsgálatokra vagy a szükséges terápiára. A megalapozott diagnózis felállítása után a szakorvos által kontrollált terápiás kezelések azonnal elkezdhetők.
Milyen készülékeket használnak a Medoc Egészségközpontban?
A svájci Storz Medical legkorszerűbb, prémium kategóriás DUOLITH® SD1 T-TOP »F-SW ultra« fókuszált-, és MASTERPULS® MP100 »ultra« radiális kezelő fejjel és különböző applikátorokkal ellátott lökéshullám terápiás készülékeit használjuk a leghatékonyabb kezelések és a gyorsabb gyógyulás érdekében. Az ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) használata forradalmian megváltoztatta a klinikai szakemberek szemléletét a lágyszöveti sérülések kezelését illetően. Azokban az esetekben, melyben a páciens állapotát nem javította a hagyományos fizioterápia vagy más konvencionális beavatkozások, a testen kívüli lökéshullám terápia bizonyította hatékonyságát az invazív sebészeti beavatkozások egyetlen és hatékony alternatívájaként.