 |
Gasztroenterológia
Gasztroenterológia a belgyógyászatnak az emésztőszervek betegségeivel, azok fejlődési rendellenességeivel, kóros élettani működési zavaraival ( pl. ételintolerancia, felszívódási zavarok) és szervi elváltozásaival (pl.gyulladás, fekély, daganatok) foglalkozó szakterülete. A szakorvosi vizsgálat az emésztőrendszer részeire terjed ki, ezek a szájüreg, nyelőcső, gyomor, vékony- és vastagbél, máj és epeutak és a hasnyálmirigy. A gasztroenterológiai szűrővizsgálat az emésztőszervi betegségek korai, tünetmentes stádiumban való felfedezésére irányul és mint ilyen, kiemelkedő szerepe van a daganatok korai azonosításában. A szűrés módszere a feltételezett daganat lokalizációjától (kiindulási szerv) függ.
|
MIKOR FORDULJON GASZTROENTEROLÓGUSHOZ?
|
- emésztőszervi panaszok esetében (hányinger, gyomorégés, hányás, hasi fájdalom székrekedés, puffadás, hasmenés, tápanyag felszívódási zavarok)
- „alarm” panaszok esetén (fogyás, étvágytalanság, vérszegénység, véres széklet, sárgaság)
- hasüregi tapintható kóros eltérések esetén
- más szervi betegségek (szív, cukorbetegség, tüdő- és vesebetegségek, reumás betegségek) keretében fellépő emésztőszervi panaszok
- ételintolerancia és érzékenység esetén (tejcukor, lisztérzékenység, gyümölcscukor érzékenység, ételallergiák)
- műtét utáni állapotok (gyomor vagy bél reszekció, epeműtét, hasnyálmirigy műtét jó- vagy rosszindulatú emésztőrendszeri betegségek miatt)
|
PANASZMENTES ESETBEN
|
- 45-50 év felett gasztroenterológiai szűrővizsgálat javasolt (a korhatár egyénenként változhat) esetlegesen beleértve a vastagbéltükrözést is
- kockázati csoportba tartozó egyéneknél (daganatos betegek első ági rokonai) életkortól függetlenül, emésztőszervi daganatok családi halmozódása esetén
- lisztérzékeny betegek első ági rokonainak szűrése javasolt
|
MI TÖRTÉNIK A GASZTROENTEROLÓGIAI VIZSGÁLAT SORÁN? |
A gasztroenterológiai vizsgálat a páciens kórelőzményének részletes felvételével kezdődik. Ennek során az orvos kikérdezi a páciens eddigi betegségeit, jelen panaszait, rákérdez a dohányzás-, alkoholfogyasztás mértékére/időtartamára, gyógyszerszedésre, munkakörülményeire, az esetleges stressz fennállására. Ezek mellett természetesen a táplálkozási szokásokra, étkezéssel összefüggő panaszokra kiemelt figyelmet fordít. A fizikális vizsgálat során elvégzi a has részletes vizsgálatát (tapintás, kopogtatás, hallgatózás), esetenként kiegészítve a végbél tapintásos vizsgálatával, amely csak a páciens beleegyezése esetén történik meg. A gasztroenterológiai adatok ismeretében az orvos megállapítja a további vizsgálatok (vérvétel, ultrahang, gyomor- és béltükrözés, CT, hidrogén-kilégzési, ételintolerancia teszt) szükségességét. A felállított diagnózis függvényében diétás és életmódbeli tanácsokat ad, illetve a javasolt gyógyszerek adagjáról, bevételéről és lehetséges mellékhatásáról tájékoztatja a beteget, majd szükség esetén kontroll vizsgálatra rendeli vissza. Amennyiben az adott betegnek további pl. sebészeti konzíliumra, ellátásra van szüksége, szakorvosunk ennek megszervezésében is segít. |
MILYEN KÉSZÜLÉKEKET HASZNÁLNAK A GASZTROENTEROLÓGIAI VIZSGÁLATOKHOZ? |
A Medoc Egészségközpontban a gasztroenterológus által végzet hasi ultrahangvizsgálathoz Philips Affiniti 70 ultrahang készüléket használunk.
|
TUDNIVALÓK, ELŐKÉSZÜLETEK A VIZSGÁLAT ELŐTT |
- Az első konzultációra hozza magával minden korábbi orvosi dokumentációját.
- Hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorral jöjjön (legalkalmasabbak a reggeli/délelőtti órák, amennyiben későbbi időpontja van, kérjük a vizsgálat előtt 4-6 órával nem étkezzen)!
- A vizsgálat előtt 2 órával már inni, pisilni sem szabad, a telt hólyag az ideális.
- Hidrogén-kilégzési teszthez, előző nap este már nem ehet és nem ihat, nem használhat fogkrémet. Kérjük, olvassa el betegjátékoztatónkat a pontos felkészülés érdekében!
|
Nyelőcső-gyomor-nyombél tükrözéses vizsgálat (Özofágó-gasztro-duodenoszkópia) |
A felső emésztőtraktus (nyelőcső, gyomor, patkóbél) vizsgálatának alap diagnosztikája, mely során egy vékony, flexibilis endoszkóp segítségével (testbe juttatott kamera) képet kap a vizsgáló orvos ezen szervek belső felszínéről. A látott kép alapján következtetni lehet a panaszok hátterében lévő elváltozásokra-pl. fekély, nyálkahártya gyulladás, esetleges daganatos elváltozás. A vizsgálat során lehetőség van szövettani mintavételre is a diagnózis megerősítése céljából, vagy akár kisebb pl. polipoid elváltozások eltávolítására.
A rutin vizsgálat általában 4-5 percet vesz igénybe, a vizsgálat után a páciens a legtöbb esetben azonnal otthonába távozhat.
A vizsgálat az éhgyomri állapoton kívül külön előkészítést nem igényel a páciens részéről.
|
Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) |
A vastagbél tükrözés-kolonoszkópia egy olyan rutin, a mindennapi gyakorlatban elterjedt vizsgálati módszer, mely során egy flexibilis kamera segítségével a vizsgáló orvos fel tudja térképezni az alsó emésztőtraktust a vékonybél utolsó néhány centiméterétől,a teljes vastagbélen át, egészen a végbélig bezárólag. A látott kép alapján következtetni lehet a panaszok hátterére (pl. gyulladás, polip, daganat, különböző bélfali kitüremkedések). Emellett a vizsgálat során mintavételi lehetőség is van szövettani diagnosztikára, mely a legtöbb esetben szükséges a végleges diagnózishoz, illetőleg szintén lehetőség van akár terápiás célzattal is pl. polip eltávolításra.
Bizonyos életkor felett nemzetközi ajánlások esetén szűrővizsgálat jelleggel, panaszmentes esetekben is javasolt a kolonoszkópia, különösen akkor,, ha családban előfordult vastagbél daganat. Korai felismeréssel ezen esetek jó eséllyel akár teljes mértékben gyógyíthatók.
A sikeres vizsgálathoz előkészítés szükséges-tiszta legyen a bélrendszer. A napjainkban elérhető modern készítményekkel az előkészítés nem jár kellemetlenséggel, nem igényel sok időt, így akár munkaidő után is elvégezhető.
A szűrés életet menthet!
|
|
|